15 Eylül 2010 Çarşamba

Gebelikte ve Hamilelikte Bitki Çayları Kullanımı

* Günümüzde insanlar bir çok problemin çözümü için doğal bitkisel yöntemleri tercih etmektedirler. Bir çok kişi enerjiyi arttırmak, hafızayı güçlendirmek için farklı bitkiler kullanmaktadır.Gebe iken bitki kökenli doğal ürünler bilinçli tüketilmelidir.

* Gebelik esnasında kullanılan bitkiler önemlidir.Birçok bitkisel ürün kullanımı gebelikte güvenli iken bazı bitkiler problemlere yol açar.Bu bitkilerin bir kısmı rahimde kasılmaya sebep olarak düşüklere dahi sebep olabilirler. Bazen ishal,bulantı,kusma ,tansiyon düşmesi gibi şikayetlere de sebep olan bu bitkisel çaylar kontrolsüz ve aşırı bir şekilde kullanılmamalıdır.

* Gebelikte bitkisel çayların kullanımında bir diğer tehlikesi de zararlı artıklar, böcek,toprak hatta kurşun gibi hijyenik olmayan maddeleri de içlerinde barındırabilmelerinden gelmektedir.Toplanma,saklama ve ambalajlama şartları her zaman hijyenik olmayabilen bu çaylar ancak doktorunuzun önerisi var ise alınmalıdır.

* Hamilelikte bitkisel çay içmek istiyorsanız böyle bir çayı alırken içeriğine iyi bakın. Bilmediğiniz,tanımadığınız ve özellikle ülkemizde olmayan bitkiler içeriyorsa tercih etmeyin.Limon, elma, ıhlamur, ahududu,portakal ,nane, karanfil,rezene,adaçayı, kuşburnu, keten tohumu gibi bilinen çayları aşırıya kaçmamak şartı ile içmenizde bir sakınca yoktur.

* Bilmediğiniz,tanımadığınız hiçbir bitkiyi ne çay olarak ne de yemeklerinizde tat arttırıcı olarak kullanmayın.

* Büyük bir kısmı rahim kasılması yapan bazı bitkilerin hem çay olarak hem de yemeklerde katkı olarak gebelikte kullanılması sakıncalıdır. Ülkemizde de bilinen zararlı bitki çayları, şifalı bitkiler in bazıları da şunlardır;

o Fesleğen

o Karanfil yağı

o Ardıç

o Aloe Vera

o Ginseng

o Melek otu

o Kafuriye

o Kimyon

o Rezene

o Yasemin

o Lavanta

o Safran

o Sinameki

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder